„Ciemno wszędzie, głucho wszędzie, Co to będzie, co to będzie?”

Aktualności » ARCHIWUM 2021/2022 » „Ciemno wszędzie, głucho wszędzie, Co to będzie, co to będzie?”

2021-11-15

2 listopada to szczególny dzień w tradycji polskiej. Obchodzimy wtedy Zaduszki, o których napisał Adam Mickiewicz w swoich „Dziadach” cz. II. W tym roku uczniowie klasy 7e przygotowali słuchowisko, podczas którego przekazali kolegom i koleżankom z pozostałych klas wskazówki i rady od duchów na temat życia człowieka:

Duchy dzieci: Życie człowieka nie jest łatwe. Często jest pełne cierpienia. Pamiętajcie więc:Kto nie dozna goryczy ni razu, ten nie dozna słodyczy w niebie.

Widomo: Zło zawsze zostanie ukarane. Nie można żyć, krzywdząc innych ludzi słowem i czynem. Pamiętajcie więc:Kto nie był ni razu człowiekiem, temu człowiek nic nie pomoże.

Zosia: Aby prawdziwie żyć, trzeba kochać. Miłość jest największym i najbardziej wartościowym uczuciem. Pamiętajcie więc:Kto nie dotknął ziemi ni razu, ten nigdy nie może być w niebie.

Młodzi lektorzy, stosując dobrą dykcję, odpowiednie tempo i intonację w zależności od treści, przypomnieli wszystkich słuchaczom, w jaki sposób warto postępować oraz jakimi wartościami kierować się w życiu. Lektury szkolne często pokazują pewne zachowania ludzi oraz pomagają zrozumieć ich postawy, dzięki którym dzieci wykształcają w sobie dojrzałość emocjonalną, która pozwala im budować trwałe relacje międzyludzkie i pokonać trudności.

Spotkanie z lekturą „Dziady” cz. II z pewnością pozwoliło uczniom lepiej zrozumieć treść utworu oraz dostarczyło nowych przeżyć. Takie słuchowisko zachęca do przeczytania lektury i zostanie na długo w naszej pamięci.