NIKOLA WOJTUSIAK

Dwójkowicz z pasją » NIKOLA WOJTUSIAK

Nikola Wojtusiak jest uczennicą klasy 8b. Jej pasją jeszcze szeroko pojęta sztuka. Pisze wiersze, komponuje piosenki z własnymi tekstami, realizuje się w obszarze sztuk plastycznych oraz w dziedzinach tanecznej i sportowej. Odnosi liczne sukcesy w międzynarodowych, ogólnopolskich i miejskich konkursach artystycznych, literackich i recytatorskich. Zdobyła także statuetkę „Rejowskiego Orła” za wyniki w nauce, czyli nasza szkolna nagroda dla wyróżniających się uczniów.

Nikola jest sześciokrotną laureatką najstarszego w Polsce konkursu literackiego LIPA, a swoje inspiracje czerpie z codziennego życia i twórczości Ernesta Brylla.

- Do pisania zachęciła mnie moja Mama. Miałam wtedy 8 lat i nie przypuszczałam, że to co traktowałam jako zwykłą zabawę może kiedyś spotkać się z tak entuzjastycznym odbiorem. Kiedy brakowało mi wiary w swoje możliwości, Mama zawsze odnajdywała właściwe słowa, by zmotywować mnie do pracy. I to właśnie od Mamy dostałam pewnego dnia książkę Doroty Gellner pt. „Dzieci w ogrodzie”. Do tego stopnia zachwyciły mnie wówczas wiersze tej autorki, że odważyłam się pisać własne. Od kilku lat najchętniej zatracam się jednak w twórczości Ernesta Brylla i Haliny Poświatowskiej. Oczywiście, jak można się domyślać, książki z poezją tych autorów także podarowała mi Mama!

O tym, jakie znaczenie ma problematyka poruszana w utworach pisanych przez Nikolę może świadczyć fakt, iż jej wiersze przywołane zostały na kartach periodyku „Relacje-Interpretacje” czy też publikacji naukowej „Czytanie Miasta. Literackie Bielsko-Biała. Teksty o tematyce literaturoznawczej”.

Poza pisaniem Nikola rozwija się również artystycznie. Została m.in. Laureatką Bronze Price 52 Międzynarodowego Konkursu Plastycznego PENTEL 2022. Podkreśla ona jednak, że kluczowe znaczenie dla realizacji różnorodnych projektów plastycznych ma dla niej fascynacja Zofią Stryjeńską.

Zachwyt artystką pozwolił Nikoli sięgnąć także po tytuł laureata Złotego Pasma w XXVI Międzynarodowym Konkursie Plastycznym „Bohunowa Paleta”. Praca, która zyskała uznanie w oczach jurorów przedstawiała właśnie postać tej Zofii Stryjeńskiej. Reprodukcja zwycięskiego plakatu wykorzystywana jest aktualnie do promocji najnowszej edycji konkursu.

Nikola była także członkiem formacji tanecznej „Mad Moves”, której specjalnością jest dancehall oraz hip-hop. Obecnie jednak jej serce skradła Kizomba, czyli elementy Semby, tańca angolskiego oraz muzyki karaibskiej.

- Teraz to właśnie Kizomba jest dla mnie źródłem nieprawdopodobnie pozytywnej energii. Pozwala mi odbierać świat wszystkimi zmysłami! Ale poza tańcem bardzo cenię sobie również lekcje siatkówki. W arkana tego sportu wprowadza mnie podczas zajęć SKS p. Jakub Kamiński. Dzięki niemu odkryłam w sobie prawdziwe zacięcie do gry w „siatkę”!

Od kilku lat Nikola uczy się także komponowania muzyki na kompaktowym syntezatorze polifonicznym oraz gry na ukulele.

- Tę pasję zaszczepił we mnie Tata. Sam jest doskonałym muzykiem i bardzo utalentowanym kompozytorem. Wspólne granie z Tatą na gitarach akustycznych przerodziło się u mnie w miłość do innych instrumentów.

Nikola jest też wielką fanką Billie Eilish i Taylor Swift. Wśród polskich gwiazd podziwia natomiast Janusza Radka, Kubę Badacha oraz Małgorzatę Ostrowską.

Sukcesy w wybranych międzynarodowych, ogólnopolskich i miejskich konkursach plastycznych:

-        Laureatka II miejsca w Miejskim w Konkursie Plastycznym „Podróże małe i duże”, 2017;

-        Laureatka I miejsca w Miejskim w Konkursie Plastycznym „Warkocz królewny Wisły”, 2017;

-        Laureatka I miejsca w Miejskim w Konkursie Plastycznym „Najpiękniejsza maska karnawałowa”, 2019;

-        Laureatka wyróżnienia specjalnego w Ogólnopolskim Konkursie Ekologicznym „Eko-Planeta” („Świat owadów – piękny i nieznany”), 2020;

-        Laureatka I miejsca w Ogólnopolskim Konkursie Geograficznym „Geo-Planeta” 2020;

-        Laureatka I miejsca w Konkursie „Teatr – miejsce magiczne” pod patronatem Teatru Lalek Banialuka im. Jerzego Zitzmana w Bielsku-Białej, 2021;

-        Laureatka Bronze Price 52 Międzynarodowego Konkursu Plastycznego PENTEL 2022 (Pentel Co. Ltd, Ministerstwo Spraw Zagranicznych Japonii, Ministerstwo Edukacji, Kultury, Sportu, Nauki i Technologii Japonii, Japońska Federacja Projektowania Artystycznego, Tokio), 2022;

-        Laureatka Złotego Pasma w XXVI Międzynarodowym Konkursie Plastycznym dla Dzieci i Młodzieży „Bohunowa Paleta”, 2022;

Sukcesy w ogólnopolskich konkursach literackich i recytatorskich:

-        Laureatka II miejsca w XVI Integracyjnym Konkursie Recytatorskim i XIV Przeglądzie Innych Form Artystycznych PROTEUS „Radość życia w twórczości ks. Jana Twardowskiego”, 2018;

-        Laureatka I miejsca Konkursu Literackiego „Pewnego razu w Bielsku-Białej” pod patronatem Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej 2022;

-        Laureatka XXI Ogólnopolskiego i XXXV Wojewódzkiego Przeglądu Dziecięcej i Młodzieżowej Twórczości Literackiej „Lipa”, 2017;

-        Laureatka XXII Ogólnopolskiego i XXXVI Wojewódzkiego Przeglądu Dziecięcej i Młodzieżowej Twórczości Literackiej „Lipa”, 2018;

-        Laureatka XXIII Ogólnopolskiego i XXXVII Wojewódzkiego Przeglądu Dziecięcej i Młodzieżowej Twórczości Literackiej „Lipa”, 2019;

-        Laureatka XXIV Ogólnopolskiego i XXXVIII Wojewódzkiego Przeglądu Dziecięcej i Młodzieżowej Twórczości Literackiej „Lipa”, 2020;

-        Laureatka XXV Ogólnopolskiego i XXXIX Wojewódzkiego Przeglądu Dziecięcej i Młodzieżowej Twórczości Literackiej „Lipa”, 2021;

-        Laureatka XXVI Ogólnopolskiego i XL Wojewódzkiego i Przeglądu Dziecięcej i Młodzieżowej Twórczości Literackiej „Lipa”, 2022.

Życzymy Nikoli kolejnych sukcesów w każdej dziedzinie twórczości!