Wycieczka koła turystycznego do Świnnej

Aktualności » ARCHIWUM 2015/2016 » Wycieczka koła turystycznego do Świnnej

2015-11-10

Bananem można przybijać gwoździe. Z balona powstaje kawałek szeleszczącej folii. Gumowa rurka zanurzona w ciekłym azocie zachowuje się jak szkło, a piłeczka pingpongowa z małym otworem wiruje z bardzo dużą szybkością. Róża zanurzona w ciekłym azocie i schłodzona o kilkaset stopni po wyjęciu diametralnie zmienia swoje właściwości fizyczne. Początkowo giętka i elastyczna roślina zamienia się w strukturę podobną do szkła. Rzucona na ziemię rozbije się na kawałki.

Te i inne czary mieliśmy okazję zobaczyć 7.11.2015 w Świnnej koło Żywca, gdzie uczestniczyliśmy w pokazie ,,Ciekły azot”. Emocji było co niemiara, gdy następowały kolejne wybuchy, a dym wytworzony z ciekłego azotu unosił się po sali. Nie byłoby świetnej zabawy, gdyby nie prowadzący go pasjonat nauki i założyciel Beskidzkiego Centrum Nauki, pan Martyniak. Na koniec pobytu bawiliśmy się ,,czarodziejskimi” urządzeniami wykorzystującymi różne prawa fizyki.

W drodze powrotnej odwiedziliśmy nasze ulubione mini-zoo w Żywcu.