Święto Konstytucji 3 maja w naszej szkole

Aktualności » ARCHIWUM 2017/2018 »  Święto Konstytucji 3 maja w naszej szkole

2018-05-07

W czwartkowy poranek 26 kwietnia uczciliśmy w naszej szkole kolejną rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja. Uroczystość składała się z dwóch części. W pierwszej, w ramach ogłoszonego przez MEN Roku dla Niepodległej, zainaugurowano w naszej szkole obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Po wprowadzeniu sztandaru szkoły i odśpiewaniu hymnu narodowego głos zabrała Pani Dyrektor. W swoim wystąpieniu podkreśliła rangę i patriotyczną wymowę nadchodzących majowych świąt. Później prowadzenie uroczystości przejęli uczniowie. Przypomnieli tragiczne fakty z historii naszego narodu, kiedy to haniebny układ trzech mocarstw pozbawił Polaków ojczyzny. Opowiedzieli o sile i wytrwałości naszych przodków w dążeniu do wolności i suwerenności, o szczęśliwej dacie sprzed stu lat, dacie odzyskania przez Polskę niepodległego bytu.
W drugiej części uroczystości uczniowie klasy 7c zabrali nas w niesłychaną wyprawę w przeszłość. Z urządzonego na scenie studia telewizyjnego w tajemniczy sposób przenieśliśmy się do Rzeczpospolitej końca XVIII w.

Aktorzy wspaniale prezentowali się w pięknych kostiumach z epoki, wypożyczonych w Teatrze Polskim. Przedstawili relację „na żywo” z ważnych historycznych wydarzeń - obrad Sejmu Wielkiego. Przypomnieli okoliczności uchwalenia pierwszej konstytucji w Europie i odtworzyli nastroje towarzyszące temu wielkiemu wydarzeniu. Przeprowadzili wywiady z królem Stanisławem Augustem Poniatowskim, posłami reformatorami, ale i przeciwnikami nowej ustawy zasadniczej. Dzięki korespondentom zagranicznym poznaliśmy echa tego wydarzenia poza granicami kraju.

A później prezenterzy „Relacji” odtworzyli życie codzienne sprzed 200 lat, z humorem przedstawili stroje, zajęcia, obyczaje naszych przodków.

Inscenizacja stała się nie tylko lekcją historii, ale tez zachętą do refleksji nad wymową niezwykle ważnych chwil z przeszłości naszej Ojczyzny.

Zaprezentowanie podniosłego tematu w pomysłowy, nieco żartobliwy sposób sprawiło, że widownia z wielkim zainteresowaniem i uśmiechem przyjęła występ. Aktorom, opuszczającym scenę w rytmie poloneza, towarzyszyły gromkie brawa. Uczniowie klasy 7c w pełni na nie zasłużyli, wkładając wiele serca i zaangażowania w przedstawienie.