Światowy Dzień Wody z PAH

Aktualności » ARCHIWUM 2021/2022 » Światowy Dzień Wody z PAH

2022-05-11

Co roku, 22 marca, na świecie obchodzony jest Dzień Wody. Nasza Placówka dołączyła do tysiąca placówek edukacyjnych w Polsce, podnosząc świadomość nt. globalnych wyzwań wodnych. Akcja tematycznie wpisuje się w kierunki realizacji polityki oświatowej – szczególnie kształtowanie zaangażowania społecznego oraz rozwijania postawy odpowiedzialności za środowisko naturalne.

Nasza Szkoła już kolejny rok z rzędu uczestniczyła w akcji „Światowy Dzień Wody z PAH”. Celem akcji jest podnoszenie świadomości na temat globalnych wyzwań wodnych oraz zaangażowanie do działania na rzecz powszechnego dostępu do wody na świecie. Na lekcjach z edukacji wczesnoszkolnej odbyły się zajęcia w oparciu o scenariusze przygotowane przez PAH, na temat dostępności wody i jej globalnego znaczenia dla całej Ziemi. Odbyły się rozmowy o niezwykłych właściwościach wody i potrzebie jej ochrony. W trakcie przeprowadzonych zajęć tematycznych uczniowie dowiedzieli się czym jest tzw. „wirtualna woda” i że obecnie ok. 780 mln ludzi na świecie nie ma dostępu do czystej pitnej wody. Co roku z powodu braku czystej wody i nieodpowiednich warunków sanitarnych umierają 2 mln ludzi. To tak, jakby z powierzchni świata znikało miasto wielkości Warszawy!

Dzieci same doszły do wniosku, że „Bez wody nie ma życia”.

Wodo, nie masz ani smaku, ani koloru, ani zapachu,
nie można ciebie opisać, pije się ciebie, nie znając ciebie.
Nie jesteś niezbędną do życia: jesteś samym życiem (...)
Antoine Saint-Exupery