Światowy Dzień Internetu w naszej szkole!

Aktualności » AKTUALNOŚCI 2022/2023 » Światowy Dzień Internetu w naszej szkole!

2023-02-13

Po raz kolejny w naszej szkole obchodzimy Dni Bezpiecznego Internetu. Warto przypomnieć, że jest to akcja, która swój początek wzięła z inicjatywy Komisji Europejskiej w 2004 roku. Organizatorem wydarzenia w Polsce od 2005 roku jest Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI), które tworzą państwowy instytut badawczy NASK oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę – realizatorzy unijnego programu „Digital Europe”. W tym roku hasłem przewodnim jest: Chcesz o tym porozmawiać? A Motywem: szerzenie świadomości dzieci i rodziców na temat zagrożeń oraz pomoc w prowadzeniu rozmów, które pomogą dzieciom nawigować internet.

Lokalne obchody DBI 2023 zorganizowali nauczycieli edukacji informatycznej: Pani Agnieszka Konicka, Pani Małgorzata Roj oraz Pan Pawel Kąkol, a uczestniczyła w nich cała społeczność naszej szkoły.

W wyniku podjętej inicjatywy, nasi dwójkowi młodzi internauci zostali zapoznani z dobrodziejstwami i zagrożeniami płynącymi z sieci, pokazano dzieciom, że decyzje podejmowane w świecie wirtualnym mogą mieć wpływ na ich realne życie. Przypomnieliśmy uczniom o netykiecie

Młodsi uczniowie korzystali z projektu Sieciaki.pl jest to edukacyjny serwis internetowy przeznaczony dla dzieci w wieku 6-12 lat, poświęcony tematyce bezpieczeństwa dzieci w Internecie, wyposażony w m.in. filmy, gry, piosenki oraz materiały edukacyjne. Uczniowie narysowali sieć internetową - trasę dla Ozobotów i Genibotów, która przecinała się na różne sposoby, symbolizowała ona sieć i ich uczestników. Zaprojektowali również plakaty w Paincie na temat Dnia Bezpiecznego Internetu.

Starszym uczniom w ramach lekcji wychowawczych został przypomniany temat zagrożeń związanych z ich aktywnością w sieci. Główny nacisk podczas tych zajęć był skierowany przede wszystkim na zjawisko hejtu i prześladowania w Internecie.

Uczniowie klas 7 i 8 w ramach podsumowania wykonali quiz w aplikacji Kahoot dotyczący bezpieczeństwa w Internecie.

Mamy nadzieję, że dzięki lekcjom oraz innym działaniom podejmowanym przez naszą szkołę w tym temacie uczniowie będą odpowiedzialnie korzystać z Internetu, co pozwoli uniknąć wielu niebezpieczeństw i ustrzec się wielu błędów.

Poniżej przedstawiamy małe kompendium wiedzy o bezpieczeństwie w sieci. Wszystkich rodziców oraz tych, którzy chcieliby się dowiedzieć więcej na temat niebezpieczeństw czyhających na dzieci w Internecie oraz tych, którzy chcieliby poznać skuteczne metody na wyeliminowanie zagrożeń, zapraszamy na strony:

fdds.pl – oficjalna strona Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.

www.saferinternet.pl – oficjalna strona projektu Komisji Europejskiej, realizowanego w Polsce przez konsorcjum: Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę i Naukowa Akademicka Sieć Komputerowa.

www.dzieckowsieci.pl - strona kampanii "Chroń dziecko w sieci", która ma na celu przestrzec rodziców przed konsekwencjami kontaktów dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym ze szkodliwymi treściami w Internecie i wskazać im, jak ograniczyć ryzyko takich kontaktów.

www.domowezasadyekranowe.fdds.pl - strona kampanii „Domowe Zasady Ekranowe”, która promuje zrównoważone korzystanie z urządzeń ekranowych, tak żeby nie stanowiły one zagrożenia dla relacji rodzinnych, rozwoju dzieci i zdrowia domowników. Żeby wykorzystywane świadomie i z umiarem były pozytywnym dodatkiem do rodzinnego życia, a nie jego centralnym punktem. Na stornie znajdują się rekomendacje Fundacji dotyczące ustalania Domowych Zasad Ekranowych.

www.dbi.pl – strona poświęcona tematyce obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu.

sieciaki.pl - sieciaki.pl to projekt edukacyjny prowadzony od lutego 2005 r. przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę, w ramach programu „Dziecko w Sieci". Projekt Sieciaki.pl jest elementem programu „Safer Internet".