Spotkanie z Muzyką

Aktualności » ARCHIWUM 2017/2018 » Spotkanie z Muzyką

2017-10-10

07.10.2017 roku uczniowie naszej szkoły z klas 6c, 7b oraz 7c mieli okazję uczestniczyć w muzycznym wydarzeniu, którego rangę cenią sobie koneserzy w całym kraju. XXII Festiwal Kompozytorów Polskich im. Henryka Mikołaja Góreckiego organizowany przez Bielskie Centrum Kultury jest renomowanym przedsięwzięciem, który skupia najlepszych artystów i wykonawców z całego kraju. Podczas tegorocznej edycji festiwalu odbyło się 5 koncertów, które przybliżyło słuchaczom sylwetki i twórczość wybitnych kompozytorów: Henryka Mikołaja Góreckiego, Feliksa Nowowiejskiego oraz Karola Szymanowskiego. Koncert dla dzieci i młodzieży na stałe wpisał się w harmonogram festiwalowych wydarzeń. W tym roku poświęcony był 140 rocznicy urodzin Feliksa Nowowiejskiego - kompozytora, dyrygenta, pedagoga, organisty-wirtuoza, animatora życia muzycznego, którego najpopularniejszym dziełem jest Rota do słów Marii Konopnickiej. Młodzi melomani mieli możliwość zapoznania z urozmaiconym repertuarem oraz nietypową obsadą wykonawczą. Wysłuchaliśmy „Symfonii organowej” nr 9 Feliksa Nowowiejskiego na organy i instrumenty dęte, której cz.2 była cytatem muzycznym „Bogurodzicy” - najstarszej pieśni polskiej. Kolejno – „Pożegnanie Ellenai” op. 17 nr 3 Feliksa Nowowiejskiego do tekstu Juliusza Słowackiego z recytacją, wybranych fragmentów z baletu „Harnasie” Karola Szymanowskiego z solo tenora oraz „Roty” Feliksa Nowowiejskiego w wersji orkiestrowej. Za kontuarem organów zasiadł bielszczanin Wacław Golonka, wystąpiła Bielska Orkiestra Festiwalowa pod dyrekcją Andrzeja Kucybały, partię tenora wykonał Marcin Pokusa, a recytację Kazimierz Czapla – aktor naszego Teatru Polskiego.

Koncert wywarł duże wrażenie na młodzieży i wierzymy, że będzie początkiem do odkrywania muzycznego skarbca polskiej literatury muzycznej.