Spotkanie autorskie w naszej szkole

Aktualności » ARCHIWUM 2021/2022 » Spotkanie autorskie w naszej szkole

2022-04-25

W środę 20 kwietnia miało miejsce niezwykłe wydarzenie - naszą szkołę odwiedził Pan Marcin Kozioł, autor ponad dwudziestu książek dla dzieci, m.in. takich jak Wombat MaksymilianSzalona historia komputerówSkrzynia władcy piorunów.

Z naszym gościem odbyły się trzy spotkania o różnej tematyce. Pierwsze spotkanie dla klas 1-3  pt. Podróżnicze spotkanie z Wombatem Maksymilianem dotyczyło serii książek, które otrzymały Nagrodę Magellana dla najlepszego przewodnika dla dzieci. Pan Marcin opowiedział wiele ciekawych historii o wombacie tasmańskim i o tym skąd wziął się pomysł, aby uczynić go bohaterem książki.
Dzieci bardzo żywo reagowały na pytania, które zadawał autor na temat ich wiedzy z zakresu geografii i zoologii australijskiego kontynentu.

Klasy 4-6 uczestniczyły w spotkaniu pt. Spotkanie z lekturą, skrzynią władcy piorunów, Nikolą Teslą i elektryzującą nauką. Pan Marcin opowiadał o wykreowanych przez siebie bohaterach, zdradził skąd czerpał inspirację, a nawet zaproponował zabawę w „poszukiwaczy władcy piorunów”. Doświadczenia naukowe przeprowadzone z udziałem uczniów cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.

Szalona historia komputerów i gier komputerowych to spotkanie, w którym uczestniczyły klasy siódme. Autor wtajemniczył naszą młodzież w historię wynalazków, które doprowadziły do upowszechnienia się współczesnych komputerów, smartfonów czy tabletów. Uczniowie mogli obejrzeć część urządzeń audiowizualnych z lat 70-tych czy 80-tych z niemałej kolekcji pisarza. Największą frajdę sprawiła możliwość zagrania w grę komputerową sprzed trzydziestu lat, która wymagała użycia dżojstika.

Po spotkaniach słuchacze zadawali liczne pytania autorowi oraz mogli zakupić książki ze specjalną dedykacją naszego gościa.

Spotkanie odbyło się w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Mamy nadzieję, że takie wydarzenie literackie  obudzi czytelnicze zainteresowania wśród uczniów oraz zachęci ich do obcowania z niezwykłym światem literatury.