Kolejne nowości

Laboratoria przyszłości » Kolejne nowości

2023-06-27

Nadszedł już koniec roku szkolnego, zdążyliśmy powitać wakacje, ale musimy się jeszcze pochwalić nowinkami technologicznymi zakupionymi w ramach programu „Laboratoria Przyszłości”, z których korzystali nasi uczniowie w czerwcu. Po raz pierwszy udało się nam zapoznać sporą część uczniów z obsługą Gogli VR oraz teleskopów. Podczas licznych wydarzeń mieliśmy możliwość intensywnie korzystać z zakupionego nagłośnienia, mikrofonów, kamery, aparatu czy green screenu.

Początkiem czerwca uczestnicy koła geograficznego mieli możliwość zapoznania się z działaniem Gogli VR. Uczniowie wysłuchali instrukcji obsługi, założyli okulary, a następnie przenieśli się do wirtualnego wnętrza wulkanu.

Uczniowie mogli podróżować po wybranych strefach krajobrazowych. Mogli z bliska obejrzeć wioskę Aborygenów w Australii, proces tworzenia się burzy tropikalnej, wędrować odcinkiem Wielkiego Muru Chińskiego czy zobaczyć pływające żółwie morskie na wyspie Bora-Bora. Uczniowie odkryli wiele ciekawych funkcji  Gogli i na pewno wdrożą w ich działanie swoich rówieśników na lekcjach w kolejnym roku szkolnym.

Na lekcji biologii starsi uczniowie samodzielnie wykonywali preparaty mikroskopowe i prowadzili obserwacje tkanek roślinnych.

Nasi młodsi podopieczni również bardzo prężnie działali. Dzieci projektowały w programie Tinkercard breloczki, aby je później wydrukować w drukarce 3D i móc podarować swoim tatom z okazji zbliżającego się 23-go czerwca Dnia Ojca.

Na świetlicy dzieci postanowiły urządzić konkurs na najwyższą wieżę wybudowaną z klocków konstrukcyjnych. Najwyższą udało się ułożyć chłopakom z klasy 3c – Nikodemowi i Gabrielowi.

Zakupione w ramach programu nagłośnienie, aparat, kamera czy mikrofony towarzyszyły nam podczas czerwcowych wydarzeń szkolnych, które można obejrzeć w galerii na stronie szkoły: https://sp2.rejbb.pl/galeria,4.html

Podczas licznych wycieczek nauczyciele również korzystali z aparatu, aby uwiecznić ciekawe wydarzenia. Poniżej kilka zdjęć z wycieczki klasy 6b i 5b do Wrocławia.

Podczas corocznego szkolnego „Dnia Sportu” także zrobiliśmy setki zdjęć. Mimo tego, że nasi uczniowie byli cały czas w ruchu skacząc do piasku czy rzucając piłeczką to zdjęcia wyszły w naprawdę świetnej jakości.

Uczniowie klas siódmych na lekcji plastyki pierwszy raz korzystali z green screena zakupionego w ramach „Laboratoriów Przyszłości”. Na początku projektowali i wykonywali różne nakrycia głowy, a następnie dokumentowali swoje prace aparatem, z wykorzystaniem green screena. Uczniowie rozwijali swoją kreatywność, gdyż green screen umożliwił im wymianę tła podczas edycji w programach graficznych.

Na kole plastycznym dzieci w dalszym ciągu doskonaliły umiejętność  tworzenia form przestrzennych używając długopisów 3D. Do tworzenia ciekawych prac używały także pistoletu z klejem na gorąco. Kilkoro uczniów doskonaliło umiejętność szydełkowania.

Starsi uczniowie na lekcji fizyki podczas omawiania działu „Optyka” zostali zaznajomieni z budową
i zasadami działania lunety. Mieli możliwość dokładnej obserwacji najbliższego krajobrazu.

Kolejne informacje dotyczące wykorzystania naszego sprzętu już we wrześniu. Będziemy korzystać ze sprzętów częściej i sprawniej, gdyż posiadamy już podstawowe umiejętności ich obsługi. Widzimy, że praca z zakupionym sprzętem daje dzieciom sporo radości oraz pomaga rozwijać ich kreatywność, twórcze myślenie, zdolności manualne i wiele innych umiejętności.