Interaktywna wystawa i warsztaty w Mini Centrum Nauki „Science Point ATH”

Aktualności » AKTUALNOŚCI 2022/2023 » Interaktywna wystawa i warsztaty w Mini Centrum Nauki „Science Point ATH”

2022-11-28

W listopadzie nasi uczniowie uczestniczyli w zajęciach organizowanych przez Akademię Techniczno-Humanistyczną w Bielsku-Białej. Do wyboru mieliśmy dwa tematy: „Fale wokół nas” i „Genialny projekt człowieka”.

Większość klas skorzystała z pierwszej oferty. Po krótkim, ciekawie prowadzonym wykładzie, dzieci zaczęły doświadczalnie poznawać prawa fizyki. Do własnej dyspozycji mieliśmy wystawę składającą się z interaktywnych urządzeń, które w przystępny sposób przybliżały młodym naukowcom z „Dwójki” zagadnienia związane ze zjawiskiem fal.

Podczas zajęć uczniowie przy użyciu pryzmatu rozszczepiali światło białe, „wyczarowując” tęczę, tworzyli wiry wodne, doświadczali zjawiska rozchodzenia się dźwięku w ciałach stałych i przetwarzali dźwięki przy użyciu profesjonalnych mikserów. Zainteresowani, być może w przyszłości architekci i budowniczowie, mieli okazję zmierzyć się z trudnym zadaniem, jakim była budowa - przy wykorzystaniu samych deseczek, bez użycia gwoździ - słynnego mostu Leonarda da Vinci.

Natomiast klasa 6c uczestniczyła w warsztatach: „Genialny projekt człowieka” prowadzonych przez dr Tomasza Geraudę. Podczas zajęć, uczniowie mieli okazję zapoznać się z wyposażeniem apteczki ratownika medycznego oraz poćwiczyć na fantomach resuscytację krążeniowo-oddechową pod okiem bielskich studentów Akademii Techniczno-Humanistycznej. Zajęcia w Mini Centrum Nauki „Science Point ATH” były dla naszych dzieci prawdziwą intelektualną przygodą pełną dobrej zabawy.