Historia pisma, czyli w pracowni dawnego skryby

Aktualności » ARCHIWUM 2015/2016 » Historia pisma, czyli w pracowni dawnego skryby

2016-05-16

11 i 13 maja br. w czasie wizyty w Zamku Sułkowskich uczniowie klas 1d oraz 1b dowiedzieli się, że ludzie od dawien dawna szukali sposobu zapisywania swoich myśli, przeżyć, wspomnień.

Dzieci obejrzały film o rysunkach naskalnych, które były pierwszym pismem obrazkowym. Potem dowiedziały się o piśmie klinowym, hieroglifach egipskich i w końcu o początkach znanego nam alfabetu. Pani przewodnik opowiedziała dzieciom o pracy skryby, czyli dawnego pisarza. Jego praca była niełatwa, o czym dzieci przekonały się, gdyż same miały okazję pisać gęsim piórem. Dzieci utworzyły własny dyplom na wzór średniowiecznego dokumentu, zabezpieczając go lakową pieczęcią. Pisanie gęsim piórem wszystkim bardzo się podobało. Powstały nawet dyplomy zdobione rysunkami. Choć pisanie gęsim piórem było niezwykłą atrakcją, wszyscy zdecydowanie stwierdzili, że wolą pisać swoim współczesnym piórem.