Cmentarz bez grobów

Aktualności » AKTUALNOŚCI 2023/2024 » Cmentarz bez grobów

2023-11-21

W ramach akcji „Szkoła pamięta” w listopadzie wspominamy tych, którzy zapisali się w historii ogólnonarodowej i lokalnej. Celem akcji jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o historii państwa, regionu i społeczności. Uczniowie klas 8 w ramach lekcji historii rozmawiali o wydarzeniach i ofiarach w czasach II wojny światowej. Zapoznali się z materiałami edukacyjnymi na temat  byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady.

 

Po wcześniejszym przedstawieniu trudnych zagadnień historycznych 15 listopada 2023 r. odbyła się wycieczka przedmiotowa klas 8 z historii do AUSCHWITZ–BIRKENAU zorganizowana przez p. Dorotę Mikocik.

 

Pod opieką wychowawców z przewodnikiem-edukatorem uczniowie w atmosferze zadumy zwiedzili Auschwitz I. Przeszli przez Bramę „Arbeit macht frei”, Plac apelowy,  Blok 6 (tematyka rejestracji i egzystencji więźniów), Blok 11 i dziedziniec (znaczenie w obozowym terrorze), Blok 27 (wystawa Szoa), Blok 5 (zagadnienie związane z mieniem Ofiar).

 

Następnie udali się do Auschwitz II-Birkenau gdzie zwiedzili części obozu położonego w Brzezince: Bramę Śmierci, Rampę, ruiny komory gazowej i krematorium nr II lub nr III, Barak dziecięcy w obozie kobiecym.

 

To głębokie przeżycie dla wszystkich uczestników wpisuje się w słowa byłego więźnia obozu – Mariana Turskiego, który wygłosił pamiętne przemówienie podczas obchodów 75. rocznicy wyzwolenia Auschwitz. Apelował  w nim głównie do młodych ludzi, by nie pozostawali obojętni na szeroko pojęte zło, które nas otacza.

Organ prowadzący:

 logo Towarzystwo szkolne

Towarzystwo Szkolne im. M. Reja

 A. Frycza Modrzewskiego 12

43-300 Bielsko-Biała

www.towarzystwo.rejbb.pl

Adres

Szkoła Podstawowa nr 2

Towarzystwa Szkolnego im. M. Reja

Plac Marcina Lutra 7

43-300 Bielsko-Biała

Tel./Fax: 33 812 44 96

E-mail: sekretariat@sp2bielsko.pl

 

IODO: inspektor@sp2bielsko.pl

Godło