"Formy podstawowe" - wystawa sztuki w środowisku szkolnym

Programy i Akcje » "Formy podstawowe" - wystawa sztuki w środowisku szkolnym

W "Dwójce” na szkolnych korytarzach pojawią się wystawy sztuki współczesnej. Jako jedna z nielicznych szkół w Polsce bierzemy udział w nagradzanym projekcie "Formy podstawowe”, którego głównym zadaniem jest przybliżenie młodym polskim pokoleniom sztuki współczesnej.

 

Mobilne instalacje artystyczne, rzeźbiarskie autoportrety i ekologiczne performanse zawitają do kilkunastu szkół podstawowych w całej Polsce, w tym także do naszej szkoły. Rusza 3. edycja programu "Formy podstawowe”.

 

"Formy podstawowe” to cykliczny program skierowany do uczennic i uczniów od czwartej do ósmej klasy szkoły podstawowej, realizowany przez Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie i Edukacyjną Fundację im. Romana Czerneckiego. Ideą “Form podstawowych” jest stworzenie pudełka mieszczącego w sobie sztukę, która w każdej chwili może się zmaterializować w kształcie wybranym przez uczniów, wspieranych przez kadrę nauczycielską i zespół edukacji Muzeum.
Wśród artystów, którzy w tym roku, specjalnie na zaproszenie “Form podstawowych”, przygotowali swoje nietypowe dzieła sztuki, znalazło się 8 artystów i artystek z Polski i zagranicy: Adriano Costa, Jarosław Fliciński, Veronika Hapchenko, Edith Karlson, Krzysztof Maniak, Ahmet Öğüt, Olivia Plender, Laure Prouvost. Ich prace zapakowane zostały w specjalne zaprojektowane przez architekta Macieja Siudę pudełko-narzędziownik (przypominające kształtem wielki piórniki).


Pudełka i dzieła sztuki w nim zawarte są bazą do dalszych aktywności realizowanych w szkołach. To “uśpiona” sztuka, instrukcje i propozycje artystycznych działań i eksperymentów, które stanowią zaproszenie i inspirację dla uczniów i uczennic do wspólnej pracy nad przygotowaniem własnych dzieł sztuki oraz finałowych wystaw w przestrzeni szkół (w klasach, na korytarzach czy boisku). Pomogą im w tym ich nauczycielki i nauczyciele oraz odwiedzające szkoły edukatorki muzealne z Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.

 


Program "Formy podstawowe" nie jest zwykłą wystawą. To wyjątkowa okazja, aby uczennice i uczniowie mogli odkrywać i tworzyć we własnych szkołach. To projekt, który przenosi sztukę współczesną z tradycyjnych muzealnych przestrzeni na korytarze szkół, gdzie staje się częścią szkolnej codzienności – mówi Helena Czernecka, członkini zespołu kuratorskiego programu.

 


„Program "Formy podstawowe" promuje współpracę i wspólne tworzenie sztuki. Każdy uczestnik i każda uczestniczka projektu ma możliwość wyrażenia siebie i eksperymentowania z tworzeniem sztuki, co sprawia, że staje się ona bardziej dostępna i zrozumiała. To doskonały sposób na rozwijanie kreatywności, myślenia krytycznego, ale przede wszystkim działania zespołowego” - mówi Marta Przybył, edukatorka z Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.

 

"Formy podstawowe" to program realizowany przez Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie oraz Edukacyjną Fundację im. Romana Czerneckiego. Celem programu jest wprowadzenie sztuki współczesnej do szkół podstawowych, dając uczniom możliwość tworzenia własnych dzieł i wystaw oraz rozwijania kreatywności, współpracy i umiejętności myślenia krytycznego. Program otrzymał drugą nagrodę w kategorii “Procesy twórcze” podczas gali wręczenia Warszawskiej Nagrody Edukacji Kulturalnej oraz jest nominowany do międzynarodowej nagrody Outstanding Museum Practice Award przyznawanej przez CIMAM, globalną sieć ekspertów w dziedzinie muzeów sztuki nowoczesnej i współczesnej.

 

Uczestnikami projektu będą uczennice i uczniowie, którzy stworzą dzieła pod czujnym okiem edukatorki Galerii Bielskiej BWA Karoliny Zięby oraz nauczycielki naszej szkoły Ewy Żydek . Inspiracją do spotkań będą materiały przygotowane specjalnie na tę okazję przez międzynarodowe grono artystek i artystów.

 

Strona Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie

Strona Edukacyjnej Fundacji im. Romana Czerneckiego

 

Zapraszamy do galerii:

Formy podstawowe spotkanie integracyjne,

edycja strony Formy podstawowe. Inspiracja Laure Prouvost

Formy podstawowe - warsztaty ceramiczne.

  

Organ prowadzący:

 logo Towarzystwo szkolne

Towarzystwo Szkolne im. M. Reja

 A. Frycza Modrzewskiego 12

43-300 Bielsko-Biała

www.towarzystwo.rejbb.pl

Adres

Szkoła Podstawowa nr 2

Towarzystwa Szkolnego im. M. Reja

Plac Marcina Lutra 7

43-300 Bielsko-Biała

Tel./Fax: 33 812 44 96

E-mail: sekretariat@sp2bielsko.pl

 

IODO: inspektor@sp2bielsko.pl

Boisko: 603304499

Godło