Finał szkolnego konkursu ortograficznego w naszej szkole

Aktualności » ARCHIWUM 2016/2017 » Finał szkolnego konkursu ortograficznego w naszej szkole

2017-05-29

22 maja 2017 roku w naszej szkole odbył się finał konkursu ortograficznego. Pierwsze miejsce i tytuł Szkolnego Mistrza Ortografii zdobył Mikołaj Gólski z klasy 5c, a Wicemistrzami Ortografii zostali Michał Sroka z klasy 5a oraz Oliwia Tworzyańska z klasy 4a.

Przedstawiciele klas spotkali się w jednej sali, by stoczyć bój o tytuł Mistrza Ortografii. Konkurs został oficjalnie rozpoczęty przez Pana Wicedyrektora, który życzył wszystkim uczniom powodzenia. Niech wygra najlepszy!

Tym razem na uczestników czekał tekst o znużonej pszczole, którą wystraszył podejrzany chrzęst oraz o pewnym samolocie pocztowym podczas burzy... Było też zadanie sprawdzające znajomość zasad pisowni, a także ćwiczenie dla spostrzegawczych.
Poziom prac był wysoki. O tym, że uczniowie byli dobrze przygotowani do konkursu, świadczy to, że sporo osób popełniło zaledwie jeden czy dwa błędy.

Niemal wszyscy uczestnicy stwierdzili, że ortografię da się oswoić i polubić! Podzielili się też swoimi sposobami na nauczenie się poprawnej pisowni: na pierwszym miejscu niepodzielnie króluje czytanie książek, ale niektórzy wymieniali również korzystanie ze słownika oraz polecali sposób wzrokowców, czyli sprawdzanie „na oko”, jak wygląda dany wyraz pisany na różne sposoby i która pisownia bardziej „pasuje”.

Jako podsumowanie niech posłuży myśl jednego z uczniów, który napisał:
Moim zdaniem warto się uczyć polskiej ortografii, ponieważ poprawne pisanie po polsku to bardzo ceniona umiejętność. Warto to robić również dla własnej satysfakcji, ponieważ polska ortografia należy do najtrudniejszych na świecie.